Arhitektuur / Architecture

Ääred ja piirid : [elamismudelid Tallinnas, Pärnus ja Narvas] = Edges and boundaries : [models of life in Tallinn, Pärnu and Narva. Eesti Kunstiakadeemia, 2014

ääred-ja-piirid-elamismudelid-tallinnas-pärnus-ja-narvasSarja neljas raamat koondab endasse Eesti Kunstiakadeemia IV kursuse arhitektuuritudengite 2012/2013 õppeaastal valminud erialaprojekti tööd, kus sügissemestril tegeleti suuremamahulise planeeringuga, teisel poolaastal seevastu ühe planeeritud kortermaja või elamukvartali läbitöötamisega. Selline kooslus on äärmiselt tänuväärne, pannes tudengid olukorda, kus nad näevad oma planeeringut hoopis teisest vaatevinklist. Kogumiku sisu peegeldabki põhijoontes kursuse ülesehitust. Igale planeeringule eelneb olemasoleva olukorra tutvustus ja järgnevates kortermajades tagasivaade planeeringule, et näha tudengite arengut ja kriitilist meelt.

2012/2013 õppeaasta grupitöödena valminud planeeringud tegelesid kolme linna probleemidega. Jätkuvalt on üks käsitletavatest teemadest Tallinn, kus seekord tegeletakse Marja kvartaliga ning proovitakse leida lahendusi hääbuvale tööstusmaastikule. Tallinna kõrval võtavad tudengid vaatluse alla ka Pärnu ja Narva, kus muuhulgas uuritakse Rail Balticu raudteetrassi rajamise mõju Pärnule ning Kreenholmi manufaktuuri taaselustamise ja uue logistikakeskuse rajamise mõju Narvale.