Arhitektuur / Architecture

Arhitekt Roman Koolmar : Oru lossist Detroidi slummidesse : [näitus Eesti Arhitektuurimuuseumis 11.03.2015-12.04.2015]. Eesti Arhitektuurimuuseum, 2015

arhitekt-roman-koolmar-oru-lossist-detroidi-slummidesseRaamat annab ülevaate arhitekt Roman Koolmari (1904–1971) loomingust. Koolmari nimest tuntumad on mitmed tema loodud hooned 1930. aastatest: Pirita bussijaam, Kloostrimetsa tee puhkekodu, Keila-Joa ministrite suvilad ja tema kõige tuntumaks teoseks oli kahtlemata algselt vene kaupmehele kuulunud Toila-Oru lossi ümber ehitamine president Konstantin Pätsi suveresidentsiks. 1936. aastal valminud suurejoonelist kompleksi võib pidada toonase riikliku esindusarhitektuuri sümboliks. Koolmar projekteeris nii kuulsad Oru lossi terrassid kui rea abihooneid, pargipaviljone ja komandandi maja, lossi sisustas arhitekt Olev Siinmaa. Vaevu korda seatud kompleks hävis Teises maailmasõjas. Sõja jalust Ameerika Ühendriikidesse põgenenud arhitekti edasine elu möödus Detroidis, kus ta projekteerimise kõrval tegeles hobikorras kunstiga. Raamat sisaldab inglisekeelseid paralleeltekste.