Majandus ja juhtimine / Economy and Management

Niklas Modig, Pär Åhlström. See on lean : tõhususe paradoksi lahendamine. Äripäev, 2016

See on LEAN. Tõhususe paradoksi lahendamine.Kui tundub, et sinul ja su kolleegidel on kogu aeg kiire, kuid tulemusi on pingutusega võrreldes vähevõitu, tasub kätte võtta raamat „See on lean“ ja see kindlasti läbi lugeda. Raamatu autorid seletavad arusaadavalt ära tõhususe paradoksi ehk selle, kuidas ressursitõhususe taotlemine viib lõpuks ebaefektiivsuseni. Ressursikasutuse parandamine kipub omakorda suurendama töömahtu. Tulemus on, et mida tõhusam püüab organisatsioon olla, tegutsedes usinasti ressursside parema ärakasutamise nimel, seda vähem tõhusaks ta tegelikult muutub, sest teeb tööd, mis on küll esmapilgul vajalik, kuid tegelikult väärtust ei lisa. Raamat näitlikustab, kuidas on võimalik saavutada rohkem, tehes vähem ja on suurepärane praktiline abiline, mis aitab aru saada lean’i põhitõdedest ning leida võimalusi selle lähenemise praktiliseks rakendamiseks oma organisatsioonis.

Raamat on leidnud laia tunnustust nii Põhjamaades kui ka mujal maailmas. Maailma suurim autoriteet Toyota tootmissüsteemi alal, professor Takahiro Fujimoto on öelnud: “Lean on pealtnäha lihtne termin, mis jääb kergesti meelde, kuid see hõlmab päris keerulist kontseptsiooni, mida on raske õigesti mõista. „See on lean“ on üks kõige sisutihedamaid, kergemini haaratavaid ja mõnusamini loetavaid raamatuid, mis on sel teemal kirjutatud. See aitab mõista selle tähtsa juhtimisfilosoofia põhiolemust.”