Humanitaarained / Humanities

Richard J. Davidson. Aju emotsionaalne elu : kuidas aju ainulaadne toimimine mõjutab teie mõtteid, tundeid ja elu – ja kuidas te saate seda muuta. Äripäev, 2016

aju-emotsionaalne-eluKui suurtes piirides saab inimene ise suunata oma tundeid? Kui palju saab muuta oma seisundit iseenda tahtmise ja otsusega? Kui kiiresti ja mil määral oleme võimelised sekkuma oma spontaanselt tekkinud emotsiooni? Kas tõesti teadvelolekut ja meeleselgust harjutades saame muuta aju ainevahetust nii, et mõned soovitud seisundid muutuvad püsivaks? Käesolevas raamatus antakse neile küsimustele vatused.

Neuroteadlane Richard J. Davidson on aastakümnetepikkuse uurimistöö tulemusena jõudnud järeldusele, et igaühel meist on oma emotsionaalne stiil, mille moodustavad säilenõtkuse, hoiaku, sotsiaalse vaistu, eneseteadlikkuse, kontekstitundlikkuse ja tähelepanelikkuse mõõde. See, kuhu me nende kuue mõõtme pidevskaaladel asetume, määrab meie isiksuse ja temperamendi. Davidson on avastanud, et emotsionaalne stiil põhineb suures osas igaühe aju eriomastel toimimismehhanismidel ja neid on vaimse treeningu abil võimalik soovitud suunas mõjutada.