Humanitaarained / Humanities

René Descartes. Arutlus meetodist : aru õigeks juhtimiseks ja tõe otsimiseks teadustes. Ilmamaa, 2016

descartesRené Descartes’i “Arutlus meetodist” on üks tuntumaid ja loetumaid filosoofilisi tekste, ühtlasi ka Descartes’i esimene avaldatud teos. Descartes’i järgi tähendab teaduslik mõtlemine ja argumenteerimine, et ei väideta midagi, mis ei paista täiesti kindla ja ilmsena, ja probleem jagatakse väiksemateks osadeks, kuni jõutakse niisuguste osadeni, mille kohta saab midagi kindlat öelda; nii on lihtsatest ja selgetest väidetest võimalik konstrueerida kõige keerulisemaidki asju. “Cogito, ergo sum” – mõtlen, järelikult olen. Sellega tahab tuntud filosoof öelda, et meeleline ei ole kindel ning ainus, milles inimene võib kindel olla, on mõtlemine. Raamatust leiab ka Ilmar Vene ja Tõnu Viigi artiklid „Kartesiaanlik uuendus“ ja „René Descartes’i arutlus meetodist“.