Humanitaarained / Humanities

Nikolai Berdjajev. Loomingu mõte : inimese õigustamise katse. Ilmamaa, 2016

berdjajevNikolai Berdjajev oli poliitiline ja religioosne Vene filosoof ning eksistentsialismi alusepanijaid Venemaal. „Loomingu mõte“ ilmus 1916. aastal ja jäi Berdjajevi viimaseks Venemaal ilmunud raamatuks. Autor ise on oma teose kohta öelnud järgmist: “Seda raamatut pean oma mitte kõige täiuslikumaks, küll aga oma kõige hingestatumaks teoseks ning selles leidis esmakordselt väljenduse minu originaalne filosoofiline mõte.”

Berdjajevi filosoofia keskmeks on inimene, kuid filosoofia ise jääb religioosseks. Keskne koht tema maailmavaates on loomingu probleemil. Inimene loodi selleks, et ta hakkaks loojaks, ta jätkab maailma loomist, tema elu mõte ei taandu pääsemisele. Loomine on vabadus, maailm pole valmis, ta pole lakanud olemast loodav. Berdjajev püüab iga hinna eest vabastada filosoofiat teaduse taagast ning tegelikkusest.