Humanitaarained / Humanities

Paul Feyerabend. Meetodi vastu. Tartu Ülikooli Kirjastus, 2016

feyerbendPaul Feyerabend (1924-1994) oli terava keelega Austria-Ameerika teadusfilosoof, kes nimetas oma arusaama teadusest epistemoloogiliseks (kr episteme teadmine) anarhismiks ning see avaldub ka tema peateose nimetuses: “Meetodi vastu“ (esmatrükk 1975). Feyerabendi arvates on teadus üks anarhistlik ettevõtmine. Teadlased kasutavad tegelikkuse tunnetamiseks kõiki kättesattuvaid vahendeid, st „kõik on lubatud”. Tunnetusprotsess on niivõrd keerukas, et kui püüaksime seda hõlmata metodoloogiliste normidega, takistaksime paratamatult edasiliikumist. Ükskõik missugust metodoloogilist reeglit proovitakski välja pakkuda, varem või hiljem, teaduse arengu mingis punktis seda rikutakse. Just reeglite rikkumine üldse arengut võimaldabki. Teose ilmumisele järgnes palju kriitikat ja järgnevatel aastatal tegeleski Feyerabend eeskätt vastuste kirjutamisega oma oponentidele. Raamatu lõpus on toimetaja Tiiu Hallapi põhjalik järelsõna.