Arhitektuur / Architecture

Karin Paulus. Sajand sisearhitektuuri. Eesti Sisearhitektide Liit, 2016

sajand-sisearhitektuuriKäesoleva teosega visandatakse ülevaade enam kui saja aasta vältel sündinud sisearhitektuurist ehk siis perioodist, kui professionaalide seas hakkasid järjest enam domineerima Eesti spetsialistid. Võrreldes ajas püsiva arhitektuuriga on sisekujundus olnud õrn ja kaduv. Interjööre on üpris hõlbus muuta, ruume saab teha enesele veelgi sobilikumaks, mööblit saab ümber tõsta või ringi vahetada, lähenemist muutes annab olla veelgi moekam ja päevakohasem. Selle raamatuga tahetaksegi väärtustada sisearhitektuuri, õpetada nii vana kui ka uut interjööri kujundust nägema ja hindama, samuti mõtisklema, milline on õieti sisearhitekti roll.

Valdava osa raamatust moodustavad enam kui sajandi vältel valminud interjööride näited. Kokku on koondatud kohalike autorite põnevad interjöörid ehk siis nende majade sisemused, millel on selge kontseptsioon, mis on õnnestunult sisustatud ning mille omapära on võimalik olnud ka pildiliselt esitada. Assortiisse on mahtunud teater Endla ja Riigikogu hoone, kohvikuid-restorane, pühamuid ja büroolahendusi, koole, haigla, kaubandus- ja kultuurikeskusi, muuseume, sportimispaiku, näitusekujundusi ja klubisid. On tahetud teha võimalikult mitmekesine valik, näidata eri stiile ning lähenemisi. Teos sisaldab hulgaliselt uusi pilte, aga ka haruldasi ajaloolisi fotosid ning jooniseid erakogudest ja muuseumitest.