Arhitektuur / Architecture

Anu Seidla, Riin Alatalu. Boris Dubovik: “Vanalinn, minu lemmik!” : Vana Tallinn muinsuskaitsja pilgu läbi. Ajakool, 2017

boris-dubovik-vanalinn-minu-lemmikTallinn on kogu maailmas tuntud kui pika ajalooga ja oma keskaegse ilme säilitanud linn. 1966. aastal moodustati ajaloolise linna kaitseks Tallinna vanalinna kaitsetsoon ja 31 aastat hiljem arvati vanalinn UNESCO maailmapärandi nimekirja. Viimaste aastakümnete jooksul on Tallinna vanalinn päris kenasti korda tehtud ja on au ning tuntust väärt. Mis roll selles on aga muinsuskaitsel? Anu Seidla ja Riin Alatalu kirjapandud, toimetatud ning illustreeritud Boris Duboviku kõnelused Tallinna vanalinnast on äärmiselt kogenud ja professionaalse muinsuskaitsja, ajaloolase ja restauraatori mõtisklused vanalinna muutumisest, õnnestumistest, ebaõnnestumistest ja kitsaskohtadest ning eelkõige sellest, mis on Tallinna vanalinnas viimase saja aasta jooksul tehtud ja juhtunud. Keegi ei suudaks seda kaasakiskuvamalt edastada kui Dubovik, kelles on kokku kasvanud vanalinna tõeline fanaatik ja 45-aastase   kogemusega uurija. Arusaadavalt on tema vaade subjektiivne, aga see-eest on see põnev. Pika kogemusega Dubovik räägib inimestest, majadest ja otsustest läbi oma kogemuse. Arvukate illustratsioonidega raamat aitab avada muinsuskaitseliste otsuste tagamaid ning suunab lugejaid otsima nii ajalugu kui ka muutusi linnaruumis.