Humanitaarained / Humanities

Bas C. van Fraassen. Teaduslik pilt. Tartu Ülikooli Kirjastus, 2016

teaduslik-piltBas van Fraassen on käesoleva raamatu eesmärgiks seadnud välja töötada konstruktiivne alternatiiv teaduslikule realismile. Teadusliku realismi kohaselt on pilt, mille teadus meile maailmast annab, tõene ning käsitlevad objektid tõeliselt olemas. Teaduse edusammud on oma loomult avastused, mitte leiutised. Kas teadus annab ontoloogilist tõde või lihtsalt katseandmetega sobivaid kirjeldusi? Kas elektronid, kvandid ja kvargid on reaalsus või õnnestunud väljamõeldis? Van Fraassen kaitseb konstruktiivempirismi, mille järgi teadusteooriaid ei tule pidada tõeseks, vaid üksnes empiiriliselt paikapidavaks. Olemasolu küsimustele ei suuda teadus vastata.

Analüütilise filosoofia traditsiooni kuuluv Bas van Fraassen (sünd. 1941) on avaldanud mõjukaid töid eeskätt teadusfilosoofia, aga ka filosoofilise loogika ja semantika ning tõenäosuse epistemoloogia alal. „Teaduslik pilt” (1980) on tema tuntuim teos, mis on tõlgitud paljudesse keeltesse.

Vaata, kas raamatuid saab laenutada