Majandus ja juhtimine / Economy and Management

John Coates. Kui koerast saab hunt: riskimine, kõhutunne ning turumulli tekkimise ja lõhkemise bioloogia. Äripäev, 2014

kui-koerast-saab-hunt-kuidas-riskimine-meie-keha-ja-mõtlemist-mõjutabRaamatu autor, Cambridge’i neuroteadlane John Coates on olnud pikka aega edukas Wall Streeti maakler ja oma kogemuse põhjal pani ta tähele, et rahalise riski hindamine sageli ei seisne puhtalt ratsionaalses mõttetegevuses. Raamatus selgitab ta teaduslikele andmetele toetudes, et kui me riskime, valmistub meie keha võitluseks ja lülitab sisse füsioloogilise hädaabivõrgustiku. Selle tulemusel vallanduvad elektrilised ja keemilised impulsid, mis jõuavad ajju ja mõjutavad selle mõtlemisviisi. Need bioloogilised mehhanismid mõjutavad iga kaupleja tegutsemist ning kumuleerudes võivad esile kutsuda ka börsibuumi ja -krahhi.      Riski haldamiseks ei ole vaja saavutada mõistuse üleolekut kehast, vaid tuleb osata jõuda mõistuse ja keha tõhusa koostööni. Igaüks meist võib muutuda koerast hundiks, küsimus on vaid selles, kas me suudame mõista selle põhjuseid ja tagajärgi.

Eestis on aktiivseks saamas põlvkond, kellele on meeltmööda sarnase lähenemise pehmem ja euroopalikum vorm: võimalikult vähe vastutust, võimalikult palju reguleerimist ning süüdi on alati keegi teine. Üha enam võetakse normiks mugavus ning kuulatakse mõistuse hääle asemel oma keha, mis tahab kõike ja kohe. Muidu oleks vist raske seletada ka mitmesuguste suhteliselt väikse ja lühiajalise panuse eest kiiret heaolu tõotavate võrkturustus- ja püramiidskeemide populaarsust.

Raamat oli  Financial Timesi ja Goldman Sachsi aasta äriraamatu ning Wellcome Trusti raamatuauhinna 2012. aasta nominent.

Varasemad postitused