//
Loed praegu...
Humanitaarained / Humanities

René Descartes. Meditatsioonid esimesest filosoofiast. Ilmamaa, 2014

“Meditatsioonid esimesest filosoofiast” on René Descartes’i filosoofiline teos, mis ilmus esmakordselt trükituna 1641. aastal Pariisis. Mitmes mõttes seisavad need algselt ladina keeles kirjutatud meditatsioonid 17. sajandil toimunud filosoofilise pöörde keskmes ja nende mõjud kestavad siiani.

Vormiliselt moodustavad teose põhiosa kuus peatükki, mida Descartes ise nimetab meditatsioonideks. Need toimuvad kuuel erineval päeval ja siseviidete põhjal võib aru saada, et need on mõeldud järjestikuseks läbilugemiseks. Autor rõhutab oma metafüüsilistes arutlustes nende meditatiivset külge, kus arutluse eesmärgiks pole väite tõestamine või ümberlükkamine, vaid mõtiskleja püüdleb omaenda sisemise rahu ja selgusele jõudmise poole.

Descartes kujundas teadlikult „Meditatsioonidest“ süstemaatilise ja kõigis valdkondades varauusaegset skolastikat kritiseeriva teose nii vormi kui ka sisu poolest. Ta ei piirdunud muutustega mitte ainult mõnes spetsiifilises kategoorias, vaid kujundas programmi, mis pidi täielikult asendama senise filosoofia ja pedagoogika. Selleks rakendas ta eelkõige platonistlikke mõttekäike, kohandades neid 17. sajandi filosoofilistele vajadustele.

Vaata, kas raamatut saab laenutada

Discussion

Comments are closed.

Varasemad postitused