Humanitaarained / Humanities

Baruch Spinoza. Eetika : geomeetrilise korra järgi tõestatud ja viide ossa jagatud. Ilmamaa, 2016

eetikaBaruch Spinoza (1632-1677) peateos „Eetika“ on jaotatud viide ossa: jumalast, vaimu loomusest ja algupärast, afektide algupärast ja loomusest, inimese orjusest ehk afektide jõust, aru väest ehk inimvabadusest. Igas osas on toodud määratlused ja proportsioonid. Teose vormiliseks eeskujuks on Eukleidese „Geomeetria“. Spinoza „Eetikas“ on justkui kaks häält: üks liigub läbi postilaatide, määratluste, aksioomide, proportsioonide, teine liigub läbi eessõnade, lisade ja skolionide. Teos ilmus postuumselt ning omal ajal mõisteti see hukka kui ateistlik. Tänapäeval hinnatakse Spinozat kui lääne pärimuse üht olulisimat mõtlejat. Tema teoseid on tõlgitud paljudesse keeltesse ning nende kohta on hulgaliselt käsitlusi erinevates valdkondades.

Varasemad postitused